Napelem és ablak egyben? Lehetséges!
.
Napelem=ablak
Pár éve valószínűleg még a gondolatunkban sem fordult meg, hogy valaha lesznek olyan ablakok, amik egyben napelemként is funkcionálnak. Pedig az amerikai fejlesztőknek köszönhetően ma már erre is van példa. A hatékony napelemet nyílászáróként lehet beszerelni a házakba, amelyek a látható fényt nem szűrik ki, azonban az infravörös és az ultraibolya sugarakat képesek felfogni. Az üvegfelület jelenleg 10%-os hatékonysággal működik, ami hatalmas áttörést jelent a napelemes technológiában.
Hogyan működik ez a berendezés?
Az MIT-n kifejlesztett változatot az Ubiquitous Energy dobta piacra, ami végre lehetővé teszi az ablaknapelemek telepítését is. A működésük rendkívül egyszerű, hiszen a már említett sugarak felfogásával a panelek egyszerűen állítják elő a napenergiát, közben pedig átengedik azt a fényt, ami az emberi szem számára is látható.
Ezt a típust a coloradoi Boulderben telepítették először egy irodaházra, aminek az oldalát amúgy is PV-panelekkel rakták tele. A forgalmazó elmondása szerint az üvegpanelek akár 10%-os hatékonysággal üzemelnek. Ez a teljesítmény nem sokkal marad el a sima napelemes rendszerek 15-20%-os adatától.
Hogyan néz ki ez a felület?
Az ablakok kicsit sem zavarják a kilátást, hiszen 40-80%-os átlátszósággal gyártották le őket, ami tulajdonképpen azonos a sima üvegfelületekével. Egyetlen hátránya van, mégpedig, hogy egyelőre csak kicsi üvegtáblákat tudnak előállítani. A cég azonban rajta van azon, hogy akár a hagyományos ablakokra is kifejlesszék ezt a technológiát.
Napenergiával kapcsolatos információk
Amennyiben napenergiával kapcsolatos információkra van szükség, a MNNSZ honlapján minden fontos hír megtalálható. Legyen szó telepítésről, árajánlat kérésről, esetleg egyéb technikai adatról, a weboldalon szinte minden fontos dolog szerepel, amire a napenergiával kapcsolatban szükség lehet.
Nemcsak családi házak és lakások esetében használjuk egyre többet ezt a technológiát, hiszen a napelemekkel egyre több terv van. Most már autópályák fölé, illetve talpfákba is képesek azokat telepíteni. A folyamatos kutatásoknak és fejlesztéseknek köszönhetően pedig hamarosan szinte minden működhet majd napenergiával. Persze ennek is megvannak a korlátjai, de a törekvés megvan rá.
Összegezve
Hallottál már a napelemekről, amik nyílászáróként működnek? A több mint 10%-os hatékonysággal kifejlesztett gyártmányt először Amerikában tesztelték. Egyetlen hátránya, hogy egyelőre csak kisebb üvegeket tudnak gyártani, de folyamatosan fejlesztenek, így hamarosan akár hagyományos gyártósorra is kerülhetnek.